Jak ocieplić dom: Praktyczne wskazówki na temat izolacji termicznej

Zacznijmy od podstawowej kwestii: co to w ogóle znaczy “ocieplić dom”? Odpowiedź jest prosta: to proces poprawiania izolacji termicznej domu, czyli wprowadzenia zmian, które zapobiegają ucieczce ciepła z budynku. Dzieje się to dzięki dodaniu lub poprawie warstw izolacyjnych w ścianach, dachu, podłodze i innych elementach. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że dzięki lepszej izolacji cieplnej, koszty związane z ogrzewaniem domu spadają, a temperatura wewnątrz budynku utrzymuje się na stabilnym poziomie.

 1. Zaczynamy od wykrycia problemów
  Przed przystąpieniem do izolacji warto dokładnie zbadać stan naszego domu i wskazać, gdzie konieczne są poprawki. W tym celu zatrudniamy specjalistów lub wykonujemy samodzielnie prosty audyt, podczas którego sprawdzamy m.in. jakość okien i drzwi oraz ich uszczelki, stan kominów i kominków, jakość izolacji ścian, dachu i podłóg.

 2. Jak poprawić izolację termiczną domu?
  W dalszej kolejności przystępujemy do izolacji właściwej. Warto pamiętać, że każdy dom jest indywidualnym przypadkiem i wymaga innych rozwiązań. Niemniej jednak, istnieją metody, które mogą być wykorzystywane w większości przypadków. Oto one:

 • Docieplenie ścian zewnętrznych: polega na nałożeniu nowej warstwy izolacyjnej na już istniejące, dzięki czemu gubią one mniej ciepła.
 • Docieplenie dachu: istnieją różne metody na poprawienie izolacji termicznej dachu – można nałożyć specjalny materiał izolacyjny, zwiększyć grubość warstwy ocieplenia, lub po prostu wymienić stare pokrycie na nowe, bardziej skuteczne.
 • Poprawa izolacji podłogi: tutaj warto zwrócić uwagę na jakość stropu nad pomieszczeniem na parterze. Często to właśnie on odpowiada za ucieczkę ciepła z domu. Warto więc zastanowić się nad dodaniem nowej warstwy izolacji.
 • Poprawa izolacji okien i drzwi: to ważny element – idealnie uszczelnione okna i drzwi to klucz do zachowania ciepła wewnątrz domu. Opcje to np. wymiana okien na nowe, dodanie nowych uszczelek czy ruchomych elementów izolacyjnych.
 • Poprawa wentylacji: choć to zdaje się mieć niewiele wspólnego z poprawą izolacji termicznej, to jednak poprawna wentylacja zapobiega gromadzeniu się wilgoci w ścianach, co skutkuje obniżeniem izolacyjności termicznej.
 1. Jakie materiały izolacyjne stosować?
  Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych. Wybór ten zależy od rodzaju i stanu budynku, ale także od intensywności użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Najczęściej stosowane materiały to: wełna mineralna, wełna szklana, styropian czy pianka poliuretanowa.

 2. W jakim tempie zwróci się inwestycja w izolację termiczną?
  Oczywiście, koszty izolacji termicznej nie są niższe, ale warto pamiętać o tym, że taka inwestycja zwraca się z czasem. Im szybciej przystąpimy do izolacji, tym szybciej zaczną nam padać koszty związane z ogrzewaniem budynku. Warto przy tym zwrócić uwagę, by zaplanować inwestycję w okresie letnim.

 3. Podsumowanie
  Izolacja termiczna to główny sposób na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Każdy dom wymaga indywidualnej analizy, ale metody i materiały izolacyjne zawsze będą raczej podobne. Istotne jest dokładne wykrycie problemów oraz dopasowanie odpowiedniej technologii izolacyjnej.