Czym jest BMI?

Czasem u dietetyka możemy usłyszeć, że mamy zbyt wysokie, lub zbyt niskie BMI, jednak wiele osób nadal nie wie z czym to się wiąże. Co oznacza ten tajemniczy skrót? I czy warto w ogóle go obliczać?

Czym jest wskaźnik Boby Mass Index?

Jest to liczba, która mówi nam, czy proporcje pomiędzy naszą wagą i wzrostem są prawidłowe. Dane te przedstawiane są często w tabeli, w której z łatwością możemy znaleźć nasze dane. Jeśli wskaźnik ten jest prawidłowy, w teorii wiemy, że jesteśmy zdrowi i nie musimy martwić się naszą wagą. Jeśli jednak okaże się, że wskaźnik ten nie jest prawidłowy, powinniśmy zastanowić się nad zmianą naszych nawyków żywieniowych i ilością aktywności fizycznej, którą praktykujemy. Warto jednak pamiętać, że na nasze zdrowie składają się też inne czynniki, które również musimy wziąć po uwagę, takie jak nasza masa mięśniowa, czy wiek.

Czy warto obliczyć Body Mass Index?

Zdecydowanie tak, chociaż warto pamiętać, że system ten ma kilka zasadniczych wad. Nie bierze od pod uwagę tego, ile procent naszej wagi to tłuszcz, a ile to mięśnie. Oczywistym jest to, że osoba, która ma dużą masę mięśniową będzie ważyła więcej, niż ktoś kto tych mięśni ma mniej. Jeśli chcemy poznać wiarygodne informacje na temat naszej wagi, warto zapytać o zdanie dietetyka, nie polegać na kalkulatorach online. Ważne jest też to, że tego rodzaju narzędzia nie biorą często pod uwagę naszego wieku, który również na tu duże znaczenie. Małe dziecko powinno mieć inną wagę, niż nastolatek, czy osoba dorosła. Wszystkie te czynniki składają się na to, że nasz wskaźnik Body Mass Index nie zawsze będzie wiarygodnym źródłem informacji na temat naszej wagi.

Wskaźnik BMI będzie stanowił dobry punkt odniesienia, jeśli zastanawiamy się nad czym, czy warto przytyć lub schudnąć. Warto jednak pamiętać, że na nasze zdrowie składają się też inne czynniki, które też powinniśmy wziąć pod uwagę. Tak naprawdę, jeśli chcemy uzyskać naprawdę wiarygodne informacje w tym temacie, powinniśmy wybrać się do lekarza, lub dietetyka.