Jakie prace ogrodowe wykonujemy w listopadzie?

W listopadzie na drzewach zostają ostatnie barwne owoce i liście. Coraz częściej temperatura spada poniżej zera, a dzień stopniowo staje się coraz krótszy. Jest to miesiąc, w którym rośliny kończą swój okres wegetacyjny, by przetrwać zimę. Również my powinniśmy skupić się przede wszystkim na przygotowaniu ich na kolejne miesiące. Jak więc powinien wyglądać listopad w ogrodzie i na parapecie?

Sad w listopadzie

Zbieramy opadnięte liście i owoce, które mogłyby przyczynić się do rozprzestrzeniania się chorób. Przyglądamy się także drzewom, sprawdzając, czy nie ma na nich oznak chorobowych i gniazd szkodników. Powinniśmy usunąć z nich także zaschnięte owoce. Listopad to dobry moment na opryskanie brzoskwiń w celu ochrony ich przed kędzierzawością liści.

Nowe drzewka niedawno posadzone powinniśmy zabezpieczyć przed mrozem. Szczególnej uwagi wymagają brzoskwinie, morele, winorośl, orzech włoski oraz jeżyna bezkolcowa. Okrywamy ich część nadziemną oraz usypujemy kopczyk, który będzie stanowił dodatkową warstwę chroniącą system korzeniowy. Jeśli w okolicy pojawiają się zające, dobrze jest zabezpieczyć przed nimi wszystkie drzewka. Możemy na pnie przymocować osłonki w formie siatki lub słomianą matą czy grubą tekturą.

Ogród warzywny w listopadzie

Listopad to czas zbioru jarmużu. Delikatnie przemarznięty jest znacznie smaczniejszy, dlatego możemy przetrzymać go na grządce do pierwszych przymrozków. To także ostatni moment na zebranie warzyw korzeniowych i kapustnych. Po zbiorach usuwamy wszystkie resztki roślin, a w przypadku ciężkiej gleby dobrze jest je przekopać. W listopadzie wysiewamy warzywa ozime jak marchew, pietruszka czy koper.

Ogród ozdobny w listopadzie

Usuwamy obumarłe części roślin jednorocznych i ścinamy zaschnięte fragmenty bylin. Pozbywamy się także części roślin uszkodzonych przez choroby. Zbieramy opadnięte liście. Jeśli są zdrowe, możemy je użyć jako ściółkę lub wyrzucić na kompost. W listopadzie okrywamy rośliny wrażliwe na mrozy oraz ściółkujemy glebę wokół nich. W całości należy zabezpieczyć przede wszystkim zimozielone krzewy jak różaneczniki. Ziemią obsypujemy krzewy róż. Ściółkę wykładamy także nad cebulami posadzonymi wczesną jesienią. Listopad to ostatni moment na obfite podlanie zimozielonych krzewów oraz liściastych i iglastych drzewek przed zimą.

Rośliny domowe

Kwiaty uprawiane na parapetach podlewamy coraz rzadziej. Dwa razy lub raz w tygodniu, a niektóre z gatunków jeszcze rzadziej. Dobrze jest także na kaloryferach postawić naczynie z wodą, by zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. W listopadzie do chłodnych pomieszczeń wynosimy kaktusy, natomiast w cieplejszym miejscu ustawiamy zwartnice oraz zygokaktusy, a gdy wypuszczą pąki, zaczynamy je regularnie podlewać.